Aké výhovorky používa letecký dopravca voči cestujúcim, keď sa mu nechce platiť odškodné?

Ak cestujúci má to  „šťastie", že jeho let má meškanie, za ktoré je zodpovedný  letecký dopravca, cestujúci má nárok na finančnú kompenzáciu. Realita však nebýva vždy tak ružová, ako by sme si predstavovali. Môže sa stať, že hoci cestujúci má nárok na odškodnenie za meškanie alebo zrušenie letu, leteckému dopravcovi sa nebude veľmi chcieť kompenzáciu vyplatiť. Na cestujúcich skúša rôzne triky, ako sa odškodneniu vyhnúť.

Mlčať je zlato

Taktika mŕtveho chrobáka je na mnoho ľudí účinná. Veď čo cestujúci zmôže, keď odpoveďou na jeho otázky a urgencie je len zaryté mlčanie? Jednoducho stačí mlčať a skôr alebo neskôr cestujúci snahu vzdá. Prípadne sa v cestujúcom ponechá iskrička nádeje tým, že sa mu prisľúbi rýchle vybavenie jeho problému. „Sliby chyby“ a odškodnenie v nedohľadne. Ale pozor, cestujúcemu by leteckí dopravcovia predsa len odpovedať mali - lehota na odpoveď je 30 dní!

Prehadzovanie horúceho zemiaku

Ďalšia osvedčená metóda. Počas riešenia kompenzácie si cestujúci postupne dopisuje asi so všetkými zamestnancami leteckej spoločnosti a možno aj s ich rodinnými príslušníkmi. Anička zo zákazníckeho servisu vám síce nepomôže, ale odkáže vás na Karola z reklamácií. Ten vám síce úplne rozumie, ale nie je kompetentný na riešenie vášho problému. Našťastie je samá ochota a vie, že vám určite pomôže jeho nadriadený. Alebo nadriadený nadriadeného. Alebo tiež nie.

Sú tu raňajky

Keď ste už teda tak neodbytný a chcete kompenzáciu, tu je poukaz na raňajky. Odškodnenie ste už dostali a my vás máme z krku. Dobrú chuť.

Nie a hotovo

Dobre, skúsili ste si uplatniť nárok na finančné odškodnenie za meškanie letu. Dobrý pokus, ale nie, neuznávame. Kvôli paragrafu X zákona Y a tiež kvôli paragrafu A zákona B, ktorý mení vyhlášku C, čím je úplne zmenený zákon X. Už sa strácate? Výborne, a presne to bolo cieľom. Hlavné je, že sme vás umorili paragrafmi, ktorým nerozumiete a vy ste boj vzdali.

Letenka zadarmo

OK, uznávame našu chybu, let meškanie mal a máte teda nárok na odškodnenie, tak tu máte letenku zadarmo. Z taktických dôvodov pomlčíme o tom, že výška kompenzácie je vyššia ako hodnota letenky. Hlavné je, že sú všetci spokojní, nie?

Žiadosť o kompenzáciu on-line

Kompenzácie za zrušenie a meškanie letu!