Finančná kompenzácia pri ceste do Španielska

Finančná kompenzácia pri ceste do Španielska
Do tohoto juhoeurópskeho štátu mieri v lete množstvo turistov. Španielsko však nie  je len pevninská časť – pod kráľovstvo patria aj Baleáry s ostrovmi Ibiza, či Mallorca a Kanárske ostrovy v Atlantickom oceáne.

Andalúzia

Oblasť na juhu Španielska, kde si podáva ruku európska a arabská architektúra. Ak mierite do Andalúzie, zavítajte aj na britské územie, ktorým je Gibraltár so svojimi opičími obyvateľmi.

Lety do Andalúzie

Ak mienite cestovať do tejto oblasti, možno využíť hneď niekoľko letísk. Najrušnejším je MálagaCostaDel Sol, ležiaci asi 13 km od centra Málagy, druhým najväčším je Seville San Pablo. Menším letiskom je Almería. Na všetky tri sa z Prahy dostanete za približne rovnaký čas tj. za 3 hodiny a 20 minút. Z Viedne a Bratislavy sa priamym letom dostanete len do Málagy, a to za 3,5 hodiny, na ostatné letiská sa lieta najčastejšie s prestupom. V Andalúzii nájdete ešte letisko Jerez a Granada Federico GarciaLorca, kam však priame lety ani z Bratislavy, ani z Viedne, či Prahy nelietajú.

Costa Brava

Najnavštevovanejšou oblasťou Španielska je Costa Brava. Katalánske pobrežie dlhé 220 km ponúka nespočetný rad pláží a množstvo prírodných a kultúrnych zaujímavostí. 

GironaCosta Brava

Letisko je občas využívané aj ako alternatíva pre Barcelonu, ktorá je vzdialená 92 km. K pobrežiu, do mesta Girona aj do už zmienenej Barcelony jazdia z letiska autobusy. Let z Prahy trvá asi 2 hodiny a 15 minút, za podobný čas sa do miesta dostanete aj z Bratislavy. Pri cestovaní z Viedne poletíte s medzipristátím.

Mallorca

Mallorca je najväčším španielskym ostrovom a častým cieľom turistov. Napríklad hlavné mesto Palma de Mallorca láka na historické centrum. Na ostrove má  letné sídlo aj španielska kráľovská rodina.

Letisko Palma de Mallorca

Keďže sa Mallorca teší priazni turistov, je na tomto letisku, hlavne v letnej sezóne, naozaj živo, dokonca sa radí medzi najrušnejšie európske letiská. Z Prahy aj z Viedne let trvá asi dve a pol hodiny.

Kanárske ostrovy

Napriek tomu, že sú  bližšie Afrike, patria Kanárske ostrovy Španielsku. Najväčšími ostrovmi sú Tenerife, Fuerteventura a Gran Canaria. Na každom nájdete množstvo zaujímavých miest, napríklad na Tenerife je 43 chránených území, a pokiaľ by ste chceli okúsiť aj trochu Afriky, zavítajte na Fuerteventuru. Tá je od kontinentu vzdialená okolo 100 km a vďaka tomu na plážach je piesok naviaty zo Sahary.

Let na Kanárske ostrovy

Na Tenerife sú hneď dve letiská – Letisko Tenerife Juh a Letisko Tenerife Sever. Ich názvy napovedajú, v ktorých častiach ostrova sú umiestnené. Severné letisko leží pri meste Santa Cruz a lietajú z nej linky do Španielska aj lety mezi jednotlivými ostrovmi. Turistické a nízkonákladové lety väčšinou smerujú na Letisko Tenerife Juh. Najväčším letiskom súostrovia je Las Palmas de Gran Canaria, umiestnené 25 km od najväčšieho mesta, ktorým je Las Palmas.

Finančná kompenzácia

Ak dôjde k zrušeniu alebo meškaniu letu, prípadne k zmeškaniu nadväzného letu pri ceste s medzipristátím a zároveň sú splnené ďalšie podmienky pre uplatnenie nároku na finančnú kompenzácii podľa Nariadenia EÚ 261/2004, dostane cestujúci odškodnenie, ktorého výška sa odvíja od letovej vzdialenosti. U ciest do 1500 km je finančná kompenzácia vo výške 250 €. Odškodnenie 400 € dostanú cestujúci, ktorých vzdialenosť letu v rámci EÚ je viac ako 1500 km, alebo cestujúci, ktorí letia mimo EÚ a let je dlhý 1501 – 3500 km. Pri letoch mimo EÚ, ktoré sú dlhšie ako 3500 km je výška kompenzácie 600 €. 
 
Letecká vzdialenosť na letisko v Andalúzii je okolo 2000 km, kompenzácia teda bude vo výške 400 €. Bližšie k Prahe, Viedni a Bratislave je GironaCosta Brava, letecká vzdialenosť sa pohybuje okolo 1300 km a Mallorca je vzdialená necelých 1500 km, čiže u oboch týchto letov by odškodnenie predstavovalo  250 €. Lety na Kanárske ostrovy trvajú približne 5 hodín a letecká vzdialenosť je okolo 3500 km, záleží na jednotlivých ostrovoch.  Ak dôjde k problémom s letom, kvôli ktorým by mal cestujúci nárok na finančnú kompenzáciu, bude jej výška 400 €, a to i v prípade, že letecká vzdialenosť presiahne 3500 km. Dôvodom je skutočnosť, že Kanárske ostrovy sú územím Španielska, teda patria do EÚ.
 

Žiadosť o kompenzáciu on-line

Kompenzácie za zrušenie a meškanie letu!