Let do New Yorku mešká

Let do New Yorku mešká
Ak túžite navštíviť Spojené štáty, jedným z vašich cieľov by mal byť určite New York. Mesto láka nielen Sochou slobody, či Brooklynským mostom, notoricky známy je hoci aj Central Park alebo Empire State Building. 
 
New York je obľúbený nielen u turistov, ale je aj častou kulisou filmárov. V jeho uliciach sa už premávali Spider-man, King Kong, odohrávala sa tu filmová klasika Raňajky u Tiffanyho, či Sám doma 2: Stratený v New Yorku. A samozrejme je „veľké jablko“ dejiskom kultových seriálov  Sex v meste a Priatelia. Skrátka dôvodov pre návštevu je veľa.

Letecky do New Yorku

V dnešnej dobe nie je problém letieť do New Yorku, a to i bez medzipristátia. Priame lety ponúka pražské letisko, i letisko vo Viedni. Let trvá okolo 9 hodín, pri lete s medzipristátím je treba počítať s dlhším časom. A let sa môže výrazne predĺžiť aj v prípade, že váš let bude meškať, či dokonca  bude zrušený. V takom prípade by vám dopravca mal zaistiť náhradný let. Najznámejšie je letisko JFK, mesto má  však spolu štyri letiská.
Medzinárodné letisko Johna F. Kennedyho
Ide o najväčšie  newyorské letisko a tiež o najrušnejšie letisko v USA. Má spolu 6 terminálov, medzi ktorými jazdí vláčik Air Train. Ten vás tiež zavezie na stanicu metra, odkiaľ možno pokračovať do mesta.

Newark Liberty International Airport

O niečo menšie letisko, vzdialené asi 24 km od Manhattanu.  Disponuje tromi terminálmi, tiež prepojenými vláčikom., ktorý jazdí aj na vlakovú stanicu. Okrem toho do centra jazdia aj autobusy.

Letisko LaGuardia

Letisko je určené predovšetkým pre linky  do USA a Kanady, medzinárodné lety tu prakticky nepristávajú. Je najmenším newyorským letiskom, výhodou je ale jeho poloha neďaleko Manhattanu.

Letisko Newburgh Stewart

Toto doplnkové letisko je od New Yorku vzdialené 100 km, avšak lietajú sem nízko nákladové lety z Európy, predovšetkým spoločnosti Norwegian Air Shuttle. Do New Yorku potom cestujúcich vozí autobus, ktorý na lety Norwegian nadväzuje.

Prestup na nadväzný let

New York je tiež mestom, kde cestujúci často prestupujú na nadväzné lety a pokračujú ďalej do USA. Najčastejšie sa prestupuje na Letisku JFK. To má, ako už bolo povedané, spolu šesť terminálov, teda je skutočne dôležité mať dostatočnú časovú rezervu.
 
Okrem toho je potrebné pri prestupe sa  znovu odbaviť a teda aj prejsť bezpečnostnou kontrolou, čo môže trvať dlhší čas. Ďalej je dobré si pred odletom zistiť, aké víza a povolenia potrebujete nielen do cieľovej destinácie, ale i pre prestup na nadväzný let v New Yorku. Naviac sa pri presune môžete pohybovať nielen medzi terminálmi, ale aj medzi jednotlivými letiskami – v tom prípade si zistite, ako dlho vám presun bude trvať.

Finančná kompenzácia

Pre získanie finančnej kompenzácie za zrušený alebo oneskorený let je nutné splniť niekoľko podmienok. Logicky musí mať let meškanie alebo musí byť zrušený a kvôli tomu sa cestujúci do cieľovej destinácie dostane o viac ako 3 hodiny neskôr. Ďalej je nutné, aby meškanie alebo zrušenie letu nezapríčinili okolnosti, ktoré dopravca nemohol ovplyvniť – príčinou nepravidelnosti teda nesmie byť nepriaznivé počasie, živelná pohroma, bezpečnostná situácia, štrajk, riadenie letovej prevádzky a pod.
 
U letov do New Yorku je pri splnení predošlých podmienok nárok na finančnú kompenzáciu vždy, keď lietadlo odlieta z letiska na území EÚ. Pri spiatočnej ceste, teda z New Yorku je pre získanie odškodnenia dôležité, s akým dopravcom cestujete – u letov štartujúcich na mimoeurópskych letiskách je potrebné letieť s leteckou spoločnosťou, ktorá sídli na území Európskej únie.
 
 

Žiadosť o kompenzáciu on-line

Kompenzácie za zrušenie a meškanie letu!