Letecky do Švajčiarska: aká bude finančná kompenzácia pri meškaní letu?

Letecky do Švajčiarska: aká  bude finančná kompenzácia pri meškaní letu?
Hoci je Švajčiarsko pomerne neďaleko od Slovenska, sú aj cestovatelia, ktorí radi ušetria čas a vydajú sa do Švajčiarska letecky.  Z Bratislavy bohužiaľ priame linky nelietajú, avšak z Prahy či Viedne sa dostanete hneď do niekoľkých miest. Let trvá okolo jednej a pol hodiny a o to viac času vám potom zostane na objavovanie hôr a jazier, či na konzumáciu preslávených švajčiarskych syrov či čokolády.

Aké doklady budem potrebovať?

Švajčiarsko síce nie je členom EÚ, ale patrí do Schengenského priestoru, teda je možné do krajiny cestovať len na občiansky preukaz.

Priamou linkou do Švajčiarska

Ako už bolo uvedené vyššie, do Švajčiarska lieta z Viedne a Prahy hneď niekoľko priamych liniek. Bez medzipristátia sa dostanete na najväčšie švajčiarske letisko v Zürichu , kde má základňu spoločnosť Swiss Air, do Ženevy, kde zase sídli Easy Jet, či do Bazileje. Bazilej leží neďaleko francúzskych a nemeckých hraníc a samotné letisko je kuriózne umiestnené vo Francúzsku. Vo Švajčiarsku nájdete aj ďalšie letisko, kam však priame linky z Prahy nelietajú: patrí k nim letisko v hlavnom meste Berne, či letisko Lugano, kde môžete zažiť jedno z najstrmejších pristátí, keďže v jeho blízkosti sa nachádzajú hory.

Nárok na finančnú kompenzáciu

Ak dôjde k meškaniu alebo zrušeniu letu, ktoré je zavinené leteckým dopravcom a kvôli ktorému sa cestujúci do cieľovej destinácie dostane minimálne o 3 hodiny neskôr, má za určitých podmienok nárok na finančnú kompenzáciu. Nároky upravuje Európske nariadenie č. 261/2004 a platí pre štáty EÚ.  Aj keď Švajčiarsko nie je členom Európskej únie, tak toto nariadenie rešpektuje a tým pádom sa naň v tomto ohľade pozerá ako na člena EÚ. To znamená, že cestujúci by mal kompenzáciu získať ako pri lete do Švajčiarska, tak aj pri ceste späť a nezáleží na tom, či cestuje s dopravcom, ktorý sídli na území EÚ alebo nie.
 

Žiadosť o kompenzáciu on-line

Kompenzácie za zrušenie a meškanie letu!