Meskanie letu - dovolenka v Grécku

Meskanie letu - dovolenka v Grécku
Grécko, krajina  s bohatou a slávnou históriou, má čo ponúknuť ako milovníkom pamiatok, tak aj tým, ktorí sa chcú kochať krásnou prírodou. Vybrať si môžete z veľkého počtu ostrovov a ostrovčekov a vedzte, že každý bude úplne iný!

Kréta

Podlhovastý ostrov je piatym najväčším v Stredozemnom mori. Ako kontrast ku plážam sa na ostrove týčia majestátne hory. Vydať sa môžete aj do dávnej minulosti – zavítať môžete do starovekých miest s palácmi: tým najväčším je Knóssos, najstarším Faistos. Oplatí sa  vidieť aj prístav Rethymno.

Letisko Nikos Kazantzakis

Hlavné letisko ostrova sa nachádza v metropole Heraklionu a po letisku v Athénach je to druhé najrušnejšie grécke letisko. Lietajú sem priame linky z Prahy a let trvá okolo troch hodín, z Bratislavy a Viedne je let asi o pol hodiny kratší. Na Kréte je ešte medzinárodné letisko v meste Chania, kam sa z Viedne dostanete za 2 hodiny a 20 minút, z Prahy je však cesta s prestupom, vďaka čomu sa doba letu predĺži.  Ak by ste cestou na Krétu mali problémy s letom, vďaka ktorým máte podľa Európskeho Nariadenia 261/2004 nárok na finančnú kompenzáciu, získate odškodnenie vo výške 400 €.

Rhodos

Na Rhodose si každý príde na svoje. Ostrov disponuje plážami, prírodnými zaujímavosťami a historickými pamiatkami. Stredoveká pevnosť v hlavnom meste Rhodos je naviac zapísaná na zozname svetového dedictva UNESCO!

Letisko Diagoras

Medzinárodné letisko nájdete 15 km od hlavného mesta: z Prahy, Bratislavy a Viedne naň  lietajú priame lety. Rovnako ako pri ceste na Krétu, aj na Rhodos sa dostanete zhruba za 2,5 až 3 hodiny. A rozdiel nie je ani vo výške finančnej kompenzácie – v prípade zrušenia alebo meškania letu, ktoré zavinil dopravca a kvôli ktorému sa cestujúci dostane do cieľovej destinácie minimálne o tri hodiny neskôr, cestujúcí má nárok na finančnú kompenzáciu vo výške 400 €.

Lefkada

Ak ste milovníkom pláží, bude pre vás ideálnym ostrovom Lefkada. Nachádza sa neďaleko pevniny, s ktorou je dokonca spojená mostom. Okrem už zmienených pláží na ostrove nájdete aj hory, ktoré sa týčia vo vnútrozemí. Zaujímavým turistickým cieľom je okrem iných aj stredoveká pevnosť Santa Maura.

Letisko Aktion

Najbližšie letisko sa nachádza na pevninskej časti Grécka. Ide o letisko Aktion pri meste Preveza, ktoré leží asi 25 km od mesta Lefkada, čo je hlavné mesto ostrova.  Letecky sa z Prahy dostanete na letisko Aktion za 2 hodiny a 15 minút, pokiaľ využijete priamy let. Z Bratislavy a Viedne vás však najskôr čaká let s prestupom, ktorý spôsobuje, že cesta je samozrejme dlhšia. Vzdialenosť z Prahy je asi 1340 km, čiže v prípade ťažkostí s letom by prípadná finančná kompenzácia bola vo výške 250 €. Aj Z Bratislavy a Viedne je dĺžka trasy pod 1 500 km, čiže i v tomto prípade by kompenzácia predstavovala 250 €.

Kos

Ten, kto si  túži dovolenku vyplniť nielen ležaním na pláži, ale aj aktivitou, by mal zavítať na Kos.  Keďže ostrov je skôr rovinatý, je ideálny pre turistiku a cykloturistiku, avšak aj nejaký ten kopec sa na Kose nájde. Rozmanitosť je tu nielen prírodná, ale aj kultúrna. Keďže ostrov sa nachádza neďaleko Turecka, nájdete tu popri kostoloch aj mešitu.

Medzinárodné letisko Kos

Na medzinárodné letisko sa dostanete priamym letom z Prahy asi za 3 hodiny, z Viedne za 2,5 hodiny, z Bratislavy potom  počítajte s tým, že budete musieť prestupovať na nadväzný let. Od Prahy, Viedne a Bratislavy je vzdialené viac ako 1500 km, čo znamená, že výška finančnej kompenzácie bude 400 € pre cestujúcich, ktorých let bol zrušený, či mal meškanie minimálne 3 hodiny, z dôvodov zavinených dopravcom.

Zakynthos

V niektorých sprievodcoch sa dočítate, že Zakynthos je najkrajším ostrovom Grécka a určite na tom niečo bude. Turisticky najviac vyhľadávaným cieľom je pláž Navagio, na ktorej bielom piesku odpočíva vrak lodi. Ďalšia perla, Modrá jaskyňa, uchváti nielen potápačov, ale nepochybne aj ostatných návštevníkov.

Medzinárodné letisko Zakynthos

Aj Zakynthos disponuje vlastným letiskom. To sa nachádza vo východnej časti ostrova asi 5 km od hlavného mesta Zakynthos. Priamy let z Prahy trvá okolo 2,5 hodiny, z Bratislavy o čosi viac ako dve hodiny, z Viedne sa lieta s medzipristátím. Zakynthos je od Prahy vzdialený 1463 km, teda výška prípadnej finančnej kompenzácie by bola 250 €. Rovnako  Bratislava a Viedeň nie sú ďalej ako 1500 km, takže aj pri lete z týchto miest by prípadná kompenzácia bola vo výške 250 €.

Athény

V hľadáčiku cestovateľov je samozrejme aj grécke hlavné mesto. Athény lákajú množstvom starovekých pamiatok – tou najvýznamnejšou je Akropola, zapísaná na zozname UNESCO. Samozrejme metropola ponúka nielen pohľad do histórie, ale užívať si môžete aj súčasnú kultúru, či nákupy.

Medzinárodné letisko Athény

Medzinárodné letisko Athény, alebo tiež Medzinárodné letisko Eleftheria Venizela Atény sa nachádza 23 km od mesta a je to najrušnejšie grécke letisko. Priamy let trvá asi 2 hodiny z Bratislavy a Viedne, z Prahy je let asi o pol hodiny dlhší. Ak poletíte s prestupom, čas letu je samozrejme dlhší. Výška finančnej kompenzácie pri lete z Prahy by bola 400 €, pretože letová vzdialenosť je 1537 km. Bratislava a Viedeň je od Athén vzdialená menej než 1500 km, v tom prípade by odškodnenie dosiahlo výšku 250 €. Nároky na finančnú kompenzáciu upravuje Nariadenie EÚ 261/2004, ktoré určuje, za akých podmienok má cestujúci nárok na odškodnenie v prípade meškania, zrušenia letu, alebo zmeškania nadväzného letu.
 

Žiadosť o kompenzáciu on-line

Kompenzácie za zrušenie a meškanie letu!