Mráz, ľad a lietadlá - ako môže zima zapríčiniť meškanie letu?

Hoci zima je už definitívne za nami a so snehom sa v našich končinách pravdepodobne príliš stretávať nebudeme, aj v tejto dobe sa pri cestovaní môžete dostať niekam, kde zima vládne pevnou rukou. Vo chvíli, keď vonku vládne prevažne biela farba a teplota vzduchu klesá pod bod mrazu, je potrebné vziať do úvahy aj to, že zima nepôsobí len na nás, ale aj na lietadlá, ktoré je potrebné pred vzlietnutím odmraziť. Táto procedúra nejaký čas trvá a môže byť aj príčinou meškania letu.
 
Keď teda cestujete z destinácie, kde nevládnu práve príjemné teploty, alebo na takom mieste prestupujete na nadväzný let, určite je dobré počítať s alternatívou, že let môže kvôli odmrazovaniu meškať, v dôsledku čoho nestihnete let nadväzný. Pri plánovaní cesty, zvlášť pokiaľ sú na nej prestupy, je dobré myslieť na všetky "katastrofické scenáre", ktoré by mohli nastať a kvôli ktorým by ste nadväzný let nemuseli stihnúť.
 
V prípade že meškanie lietadla je zapríčinené jeho odmrazovaním, bohužiaľ nárok na finančnú kompenzáciu nevzniká. Dopravca musí vyčkať na pridelenie  odmrazovacej techniky, čo závisí od momentálnych meteorologických podmienok a množstva letov čakajúcich na odlet.  Odmrazovanie môže prebiehať až tesne pred odletom už aj s cestujúcimi na palube a  to z dôvodu účinnosti odmrazovania.  Toto je situácia, na ktorú dopravca nemá vplyv  a preto  za takto vzniknuté meškanie nenesie zodpovednosť a nemá teda povinnosť vyplácať kompenzácie za následne oneskorené lety.
 

Žiadosť o kompenzáciu on-line

Kompenzácie za zrušenie a meškanie letu!