Na lyže letecky – letisko v Alpách

Na lyže letecky – letisko v Alpách
Vzhľadom na to, že na našich horách nie sú vždy optimálne podmienky na lyžovanie, mnoho ľudí trávi zimnú dovolenku v Alpách. A nie je tam  bezpodmienečne nutné cestovať pozemnými prostriedkami: je možné využiť aj leteckú dopravu. Pri ceste s lyžami, či snowboardami však nezabúdajte na to, že toto vybavenie je brané ako nadrozmerná batožina a preprava má trochu iné podmienky ako batožina bežná. 
 
Môžete si zvoliť ktorúkoľvek z alpských krajín – Rakúsko, Francúzsko, Taliansko aj Švajčiarsko – o tom sme už písali v článku Švajčiarsko - aká veľká bude kompenzácia za meškanie letu?

Rakúsko

Ak mienite letieť do Álp na území Rakúska, najlepšie je využiť letisko v Salzburgu. Toto je druhým najväčším letiskom v krajine. Nevýhodou je, že z Bratislavy ani Prahy tam priame linky nelietajú a kvôli priamemu letu musíte cestovať do Viedne alebo do Nemecka. Obdobná situácia je aj pri letoch do Innsbrucku – priame linky lietajú z Nemecka alebo z Viedne.

Francúzsko

Na francúzskej strane je možné letieť do Lyonu. Na letisku Lyon Saint Exupéry má jednu zo základní spoločnosť EasyJet a dostanete sa naň priamo z Viedne aj z Prahy. Let trvá necelé dve hodiny.

Taliansko

Obľúbenou destináciou sú aj talianske strediská. Na tieto destinácie je možné cestovať cez letisko v Turíne, kam sa však dostanete len s medzipristátím. Alternatívou tak môže byť priamy let do Milána – spoje lietajú z Bratislavy, Viedne i Prahy. Cesta trvá asi 1,5 hodiny a následne je možné pokračovať do Álp autobusom, či vlakom. V Miláne priletíte na najväčšie  tamojšie letisko Malpensa, kde má jednu zo základní EasyJet, či na letisko Bergamo Orio Al Serio, kam lietajú hlavne nízkonákladové linky. Z tohoto letiska sa potom pohodlne dostanete do Bergama aj k jazeru Garda.

Meškanie letu a finančná kompenzácia

Napriek tomu, že cesta lietadlom je omnoho rýchlejšia ako autom alebo vlakom, môže sa stať, že kvôli meškaniu alebo zrušeniu letu sa o niekoľko hodín predĺži. Ak je nepravidelnosť taká veľká, že do cieľovej destinácie doletíte minimálne o tri hodiny neskôr a naviac za zrušenie alebo meškanie letu môže letecký dopravca, má cestujúci nárok na finančnú kompenzáciu. Tá patrí cestujúcim, ktorí letia v rámci EÚ alebo z letiska v únii von. U ciest, ktoré smerujú do Európskej únie je na získanie odškodnenia potrebné, aby tento let operoval dopravca, ktorý na území EÚ sídli. Výška finančnej kompenzácie sa potom odvíja od letovej vzdialenosti. Tá pri letoch do Álp neprekročí 1 500 km, teda prípadné odškodnenie je vo výške 250 €. 
 

Žiadosť o kompenzáciu on-line

Kompenzácie za zrušenie a meškanie letu!