Nedoprevádzané deti

Nedoprevádzané deti

Na prázdniny za babkou alebo na jazykový pobyt do zahraničia lietadlom bez rodičov? Žiadny problém! O službu "Nesprevádzané dieťa" je stále väčší záujem. O Vaše ratolesti naozaj nemusíte mať strach, po celý čas letu sa o nich postará palubný personál.

Ak sa rozhodnete poslať svoju ratolesť samotnú do zahraničia lietadlom, je potrebné si túto službu vyžiadať pri nákupe letenky či zájazdu, u niektorých leteckých spoločností najneskôr do 48 hodín pred plánovaným odletom. Vždy je potrebné sa riadiť podmienkami leteckého dopravcu k tejto službe. Pred odletom je nutné vyplniť Žiadosť o prepravu nesprevádzaného dieťaťa. V ňom okrem základných informácií o dieťati a lete je potrebné vyplniť osobu, ktorá dieťa na letisko odprevadí a následne v cieli vyzdvihne.

Ako to prebieha na letisku a počas letu?

Pri odbavení na letisku je dieťaťu zavesená na krk kartička "Unaccompanied Minor". Na tejto kartičke je uvedené celé meno dieťaťa, číslo letu, vek a jazyky, ktorými dieťa hovorí. Rodič alebo zákonný zástupca musí dieťa na letisko odprevadiť, pri odbavení si dieťa prevezme personál a následne je ich dieťa odovzdané palubnému personálu.

V priebehu letu sa o dieťa stará palubný personál, takže nie je nutné mať akékoľvek obavy. Zodpovednosť za dieťa má počas letu vedúci kabíny. Po prílete si dieťa prevezme od palubného personálu pracovník odbavenie, ten je dieťaťu nápomocný pri vyzdvihnutí batožiny. Dieťa je potom odovzdané osobe, ktorá je uvedená v žiadosti o preprave a je skontrolovaný doklad totožnosti.

Ktoré dieťa môže byť prepravované ako nedoprevádzané?

Do 5 rokov musí s dieťaťom cestovať dospelá osoba. Deti vo veku od 5 rokov do 12 rokov (horná hranica sa pre niektoré letecké spoločnosti môže líšiť) môžu cestovať bez rodičov alebo zákonných zástupcov.

Dieťa potrebuje mať so sebou potrebné doklady, teda cestovný pas, prípadne potrebné vízum a tiež zdravotný preukaz.

Koľko táto služba stojí?

Okrem letenky zaplatíte poplatok, ktorý zahŕňa občerstvenie na palube - detské jedlo a studené či teplé nápoje. Poplatok sa u každej leteckej spoločnosti líši. Väčšinou sa však pohybuje okolo 60 EUR za každý úsek v rámci Európy a za každý úsek do / z iných destinácií okolo 90 eur.

Žiadosť o kompenzáciu on-line

Kompenzácie za zrušenie a meškanie letu!