Odbavovací proces na letisku alebo od check-inu až do lietadla

Odbavovací proces na letisku alebo od check-inu až do lietadla

Pred každú dovolenku, cestou za dobrodružstvom alebo služobnou cestou lietadlom je nutné na letisku prejsť určitými "biotopmi”, než sa cestujúci dostane do lietadla.

Ako to teda prebieha?

Ihneď po príchode na letisko je nutné na tabuli zistiť, na ktorých prepážkach prebieha odbavenie konktrétného letu.

Prvým stanovišťom, ktoré treba absolvovať, ak ešte cestujúci nemá vytlačenú palubnú vstupenku a neodbavil sa cez internet, je odbavovacia prepážka, čiže takzvaný check-in. Tu bude skontrolovaný občiansky preukaz alebo cestovný pas, bude cestujúcemu vydaný palubný lístok a takisto tu cestujúci odovzdá batožinu, ktorá sa bude odbavovať.

Druhým stanovišťom je bezpečnostná kontrola,  čiže security check

Pred tým, než vstúpi cestujúci do tejto zóny, musí sa opäť preukázať platným cestovným dokladom a palubnou vstupenkou.  Potom už cestujúceho čaká röntgen a bezpečnostný pracovník.  Tu musí cestujúci odložiť väčšie zvršky - bundu, kabát a podobne, zložiť si opasok a vybrať všetko z vreciek.  Z príručnej batožiny je nutné vytiahnuť všetku elektroniku - notebooky, čítačky, fotoaparáty.  Rovnako zvlášť musia byť skontrolované kvapaliny, kozmetické prípravky a drogérie.  Jedna fľaštička kvapaliny nesmie presiahnuť 100 ml a musia byť prepravované v plastovom, opakovateľne uzatvárateľnom vrecku.  Všetky veci je nutné položiť na pás a nechať ich skontrolovať cez röntgen. Po vyzvaní bezpečnostným pracovníkom cestujúcich prejde rámom a ak je to nutné, je tiež skontrolovaný.

Po absolvovaní bezpečnostnej kontroly, už cestujúceho čaká tá príjemnejšia časť a to neverejný priestor, kde je veľa obchodíkov a tiež možnosť občerstviť sa než začne nástup do lietadla.  Nástup do lietadla sa uskutočňuje v priestore zvanom gate. V Gate je opäť skontrolovaný palubný lístok a cesta z Gate-u vedie priamo do lietadla buď nástupným mostom alebo autobusom.

Žiadosť o kompenzáciu on-line

Kompenzácie za zrušenie a meškanie letu!