Pri čakaní na oneskorený let je dobré myslieť na Vaše potreby!

Nie je potrebné vysvetľovať, ako môže byť čakanie na oneskorený let zdĺhavé a náročné. Preto je dobré s touto eventualitou počítať a v rámci možností sa naň pripraviť. A tým nemyslíme len to, že sa vyplatí mať pri sebe knihu, či inú zábavu, ktorú pri čakaní môžete potrebovať, predovšetkým ide o to, nezabúdať na fyziologické potreby.
 
Toalety sú v dnešnej dobe súčasťou snáď každého letiska,  ich kvalita však môže byť rôzna a nie sú vždy čisté podľa našich predstáv. Ale keď človek musí, tak musí, čiže je lepšie byť pripravený, ako nemilo prekvapený. Papierové vreckovky asi nájdeme takmer u každého,  avšak pri dlhom čakaní na let sa môže stať, že ich potreba sa trochu zvýši. Ďalej tiež určite poslúži antibakteriálny gél. Nezabúdajte ani na malé deti - plienky sa na letisku zháňajú ťažko.
 
Čakanie určite nebude príjemné, ak sa vám bude od hladu bude krútiť žalúdok. Letecká spoločnosť má podľa Európskeho nariadenia č. 261/2004 povinnosť sa o cestujúcich pri čakaní postarať a poskytnúť im starostlivosť v podobe občerstvenia. Môže sa ale stať, že dopravca z nejakého dôvodu občerstvenie neposkytne, alebo je nedostatočné - napríklad je ho málo, alebo je pre vás nevyhovujúce. Predovšetkým pokiaľ je vaša strava zo zdravotných dôvodov obmedzená, napr. kvôli bezlepkovej diéte, je lepšie spoliehať sa na vlastné zdroje. Áno, na letisku nájdete mnoho menších, či väčších obchodov s občerstvením, ale o tretej hodine ráno ich veľa otvorených asi nebude. Nezabúdajte teda aj na to, o koľkej hodine cestujete. Letiská sú naviac na okrajoch miest a dostať sa niekam "do civilizácie", kde by bolo možné si potraviny obstarať, je väčšinou výlet na dlho.
 
Nezabúdajte teda na to, že sa môže stať, že letecký dopravca z nejakého dôvodu nebude môcť poskytnúť starostlivosť a človek sa potom musí spoliehať sám na sebe. Odporúčame preto mať pri sebe dostatok finančnej hotovosti. A pokiaľ napríklad cestujete z Prahy do Los Angeles a prestupujete v Londýne, môže mať meškanie až druhý let. V takej chvíli sa určite vyplatí mať v peňaženke okrem českých korún a dolárov aj niekoľko libier.
 
Okrem svojich potrieb nezabúdajte ani na potreby svojich prípadných spolucestujúcich - či už ide o malé deti, ktorým je treba vziať viac vhodnej stravy, alebo hoci starších alebo chorých ľudí, ktorí si potrebujú vziať v určitú hodinu lieky.
 
Skrátka všeobecne platí, že je lepšie predvídať núdzovú situáciu a pripraviť sa na ňu, rovnako ako sa napríklad pripravujete na dlhú cestu autom, kde vás môže stretnúť dopravná zápcha alebo nehoda.
 

Žiadosť o kompenzáciu on-line

Kompenzácie za zrušenie a meškanie letu!