Užite si dovolenku športovo. Ako prepraviť bicykel a športové pomôcky lietadlom?

Užite si dovolenku športovo. Ako prepraviť bicykel a športové pomôcky lietadlom?

Patríte k tým, ktorí si dovolenku v zahraničí radi spestria športom? Potom máte na výber. Buď si bicykel, golfovú sadu, surfovaciu dosku požičiate z tamojšej požičovne alebo si vezmete vlastné. Oboje má svoje výhody aj nevýhody. Ak sa rozhodnete vziať svoje športové pomôcky do lietadla, je dobré vedieť, ako na to.

Čo a ako prevážať?

Letecké spoločnosti športové vybavenie za poplatok prepravia. Prevážať možno rozmontovaný bicykel, golfový set, lyžiarsku výstroj, surfovaciu dosku, rybársku, potápačskú, hokejovú výstroj a ďalšie športové pomôcky. Pre športové vybavenie, ale aj inú nadmerná batožinu, je v lietadle potrebné rezervovať dostatok miesta. Jeho prepravu si preto objednajte podľa lehoty stanovenej dopravcom (prepravné podmienky dopravcu) pred odletom, najlepšie súčasne s nákupom letenky. Poplatok sa v jednotlivých spoločnostiach pohybuje od 30 do 60 eur v závislosti od veľkosti batožiny. Ak letíte na zájazd s cestovnou kanceláriou, treba vyššie uvedené služby prepravy objednať v cestovnej kancelárii a počkať na potvrdenie prepravy a ceny.

Najčastejšie si cestujúci prevážajú bicykel, na ktorom potom objavujú nové kúty sveta. Pre niektorých môže byť prevoz bicykla zložitou záležitosťou. Click2Claim vám v troch krokoch ukáže, ako si cestovanie s bicyklom zjednodušiť.

Bicykel musí byť kvalitne zabalený

  • Bicykel možno zabaliť tromi spôsobmi - tak ako je celý (neodporúča sa) do špeciálneho vaku na prepravu bicyklov. Najlacnejšie a tiež najjednoduchšia možnosť je zabaliť bicykel do prepravnej papierovej krabice. Tú je možné zabezpečiť v akomkoľvek obchode s bicyklami. Podľa veľkosti potom len demontujete - predné koleso, riadidlá, pedále, sedadlo a potom tiež blatníky a ďalšie nadštandardné doplnky, ktoré upevníte k rámu. Bicykel je dobré v krabici upevniť napr. plastovou rozperou vidlice, ochrániť penovými trubkami na ochranu rámov a ďalšími kusmi kartónu, igelitu a pod. Odporúča sa tiež zafixovať reťaz a riadidlá. To celé obalíte fóliou a voľný priestor v krabici vyplníte papierom, polystyrénom, a pod. Odporúčame spustiť duše. Do škatule nezabudnite pribaliť náradie, ktoré potrebujete k zloženiu bicykla a k menším opravám, ktorým sa občas nevyhneme.

Batožinu zreteľne popíšte

  • Označte krabicu svojím menom, telefónnym číslom, adresou domov a adresou pobytu v zahraničí. Visačka sa z batožiny rada stráca, tak využite k nápisom nepolepené miesta krabice. Pre istotu pripojte visačku s údajmi aj na samotný bicykel. Ak dôjde k strate alebo meškaniu batožiny, treba to ihneď reklamovať a pamätať si, ako presne vaše krabice vyzerali (napr. si pamätajte značku bicykla, ktorá bola napísaná na krabici).

Nezabudnite sa včas odbaviť

  • S ohľadom na veľkosť je niektoré športové vybavenie potrebné odbaviť na prepážke pre nadrozmernú batožinu. Podľa váhových limitov každého dopravcu treba prepravu bicykla na letisku tiež zaplatiť. Nezabudnite, že odbavenie batožiny prebieha už 2 hodiny pred samotným letom. Nepríďte neskoro. V každom prípade si vždy preverte podmienky prepravy bicykla konkrétnej leteckej spoločnosti s ktorou cestujete.

 

Žiadosť o kompenzáciu on-line

Kompenzácie za zrušenie a meškanie letu!