Zmeškanie nadväzného letu

Letíte s medzipristátím? Zistite, na čo všetko sa máte pripraviť!

Pokiaľ letíte do vzdialenejšej destinácie je dosť pravdepodobné, že cesta nebude "na jeden ťah", ale budete musieť prestupovať na nadväzný let. Táto akcia môže priniesť mnoho komplikácií a ak má prvý let meškanie, tak hrozí, že ten ďalší nestihnete. Netreba sa potom čudovať, že ste nervózny a premýšľate, či lietadlo ešte  stihnete dobehnúť, alebo bude nenávratne zmeškané ešte skôr, než pristanete. Takže na čo všetko pri cestovaní s medzipristátím nezabudnúť?

Minimálna doba na prestup

Každé letisko má stanovenú tzv. "minimálnu dobu na prestup". Ide o časový údaj, ktorý hovorí, za aký najkratší čas zvládnete na letisku prestúpiť na ďalší let, avšak tento údaj je len informatívny.  Pokiaľ teda poletíte s prestupom, venujte pozornosť tomu, či naozaj stihnete prestúpiť. Zvážte tiež, čo všetko vás pri prestupe môže zdržať - letíte s deťmi, staršími ľuďmi alebo s niekým, kto má napríklad zlomenú nohu? Nezabúdajte, že sa môžu pohybovať pomalšie! Venovať pozornosť minimálnej dobe na prestup je dôležité predovšetkým vtedy, keď ste si cestu "poskladali" sami a máte teda niekoľko leteniek (napríklad ste si kúpili letenku z Prahy do Paríža a ďalšiu letenku máte z Paríža do New Yorku a ďalšiu z New Yorku do Los Angeles). V tomto prípade je celé zabezpečenie letu len vo vašej réžii a je teda dvojnásobne dôležité zvážiť, či je doba na prestup dostačujúca.

Prvý let mešká a ďalší tak nestihnem

Môže sa stať, že máte smolu a nadväzný let jednoducho nestihnete, pretože prvý let meškal. Pokiaľ máte celú cestu v rámci jednej rezervácie, teda na jednej letenke, tak sa o vás letecká spoločnost v prípade zmeškania nadväzného letu musí postarať, teda ponúknuť vám občerstvenie a dva telefónne hovory alebo emaily zadarmo, prípadne noc v hoteli. Tiež vám musí zabezpečiť náhradný let v najbližšom možnom termíne. Pokiaľ je naviac oneskorenie tak veľké, že do cieľovej destinácie dorazíte o viac než tri hodiny neskôr a toto oneskorenie je spôsobené aerolinkami, máte naviac nárok na finančnú kompenzáciu!

Vízum

Ak prestupujete v štáte, kde majú občania ČR vízovú povinnosť, núka sa nám otázka, či si teda tiež máte vybavovať vízum, aj keď v štáte strávite krátky čas. Pohyb bez víza je možný len v tranzitnom priestore a často je ešte časovo obmedzený. Záleží teda na tom, ako dlho budete na ďalší let čakať. Ak viete, že v mieste medzipristátia strávite dlhšiu dobu a naviac by ste radi opustili tranzitný prostor a pozreli sa napríklad do mesta, budete potrebovať tranzitné vízum. Niekde si  je ho možné vybaviť priamo na letisku, inde si ho budete musieť vybaviť ešte pred odletom. Vždy si teda zistite, ako je to práve v štáte, kde budete prestupovať!

Využitie len časti letu

Máte letenku s medzipristátím a nakoniec dôjdete k záveru, že by ste chceli využiť len časť cesty - je to vôbec možné? Všeobecne platí, že v podstate nie. U aerolinek platí, že pokiaľ na let nenastúpite, alebo jeho časť vynecháte, nasledujúce časti letu sa automaticky rušia (teda v prípade, že máte celý let na jednej letenke). Pokiaľ tak letíte z Prahy cez Frankfurt a zistíte, že by vám lepšie vyhovovalo začať let až vo Frankfurte, tak bohužiaľ musíte let započať v Prahe.
 

Doporučenie:

Už pri nákupe letenky venujte pozornosť tomu, koľko času budete mať na prestup a zvážte, či  je pre vás dostatočný.
 
Lety si zakúpte v rámci jednej rezervácie - teda aby celá cesta bola na jednej letenke. Pri zmeškaní nadväzného letu kvôli oneskoreniu predchádzajúceho môžete dostať finančnú kompenzáciu a dopravca Vám musí poskytnúť starostlivosť a náhradné spojenie.
 
Prestupujete v zemi, kde je vízová povinnosť? Zistite si dopredu, či nebudete potrebovať tranzitné vízum!
 

Žiadosť o kompenzáciu on-line

Kompenzácie za zrušenie a meškanie letu!