Zaletieť si do Paríža? O dve hodiny ste tam!

Zaletieť si do Paríža? O dve hodiny ste tam!
Mesto umelcov, milencov, útulných kaviarničiek a voňavých pekární – to všetko je Paríž. Či sa už vo francúzskej metropole rozhodnete stráviť víkend alebo dlhšiu dobu, nudiť sa určite nebudete! Aký program si zvolíte je celkom na vás, ale najprv sa pravdaže musíte do mesta dostať.

Praha – Paríž za 2 hodiny

Z Prahy sa do Paríža dostanete zhruba za dve hodiny a lety sú pomerne časté. Je to aj z toho dôvodu, že v Paríži cestujúci pri ceste do vzdialenejších destinácií často prestupujú na ďalšie lety. Z Prahy lietajú predovšetkým dopravcovia sídliaci v EÚ a využiť možno ako lety klasické, tak i nízko nákladové, či charterové.

Letisko Charlesa de Gaulla

S najväčšou pravdepodobnosťou vystúpite na Letisku Charlesa de Gaulla. Čo do počtu prepravených osôb ide o druhé najväčšie letisko v Európe a práve sem väčšinou mieria aj cestujúci, ktorí pokračujú na nadväzné lety. Letisko má 3 terminály – prvý je určený pre medzinárodné lety, druhý a zároveň aj najväčší terminál využíva Air France a partnerské aerolinky a na treťom pristávajú hlavne nízko nákladové a charterové lety. Letisko leží 23 km od Paríža a do centra mesta sa z neho dostanete asi za 40 minút, pričom je možné použiť na prepravu autobusy, alebo parížsku prímestskú železnicu RER. Priamo na letisku je aj stanice TGV, takže možno pohodlne cestovať nielen do Paríža, ale aj do ďalších miest Francúzska.

Letisko Paríž-Orly

Druhé letisko, kde môže vaše lietadlo pristáť, je Letisko Paríž-Orly. Ide o menšie letisko, kam lietajú predovšetkým vnútroštátne lety a linky do krajín bývalých francúzskych kolónií. Letisko má 2 terminály a je vzdialené asi 18 km od centra metropoly. Z letiska sa do mesta možno dostať využitím automatického vlaku, či kyvadlového autobusa, ktorý cestujúcich dovezie na zastávku prímestského vlaku RER, odkiaľ pokračujú ďalej. Tiež je možné cestovať električkou a následne prestúpiť na linku metra. Cesta do centra trvá necelú hodinu.

Meškanie letu a odškodnenie

Ak sa dostanete do ťažkostí kvôli meškaniu alebo zrušeniu letu, pri dlhom čakaní by sa o vás mal dopravca postarať. Postaraním sa je myslené občerstvenie úmerné dobe čakania, dva telefónne hovory, či emaily zadarmo. Pri zrušení letu by potom mal dopravca zaistiť aj náhradný let. Ak by tento let odlietal  až druhý deň, mali by aerolinky zabezpečiť aj nocľah v hoteli a dopravu medzi letiskom a hotelom. Ak je meškanie spôsobené vinou dopravcu a cestujúci do cieľa svojej cesty dorazí minimálne o tri hodiny neskôr, má naviac nárok na finančnú kompenzáciu. Pri ceste do Paríža by odškodnenie dosiahlo výšku 250 €, čo je čiastka, ktorá by pokryla náklady na letenku.
 
 

Žiadosť o kompenzáciu on-line

Kompenzácie za zrušenie a meškanie letu!