Cestovanie so zvieratami: na čo všetko sa pripraviť?

Je mnoho ľudí, pre ktorých je ich štvornohý parťák prakticky členom rodiny. Niet preto divu, že keď potom máte odcestovať, nechcete sa s vašim chlpáčom rozlúčiť a chceli by ste ho vziať so sebou. Táto možnosť existuje, avšak je dobré sa na cestovanie so zvieratkom dobre pripraviť.
 
V prvom rade je dôležité zistiť, či je vôbec možné s vaším maznáčikom do destinácie cestovať  Tieto informácie zistíte na príslušnej ambasáde, aj to,  aké podmienky musí zvieratko splňovať. Ďalej je potrebné si overiť, aké podmienky pre prepravu zvierat má letecká spoločnosť, s ktorou hodláte cestovať a či je vôbec možné zviera prepravovať - niektoré aerolinky to totiž neumožňujú!
 
Pred samotnou cestou si následne dopredu zarezervujte miesto pre zvieratko. Niektorí dopravcovia dokonca umožňujú prepravu mačiek a malých psov v príručnej batožine, väčší psi obvykle cestujú v batožinovom priestore. Váš maznáčik by mal cestovať v dostatočne veľkej prepravke s pevným dnom, na ktorom bude absorpčná vložka. Prepravka by mala byť pevná, aby sa z nej zvieratko nemohlo dostať a v priebehu cesty by mal váš chlpatý kamarát mať k dispozícii vodu a kŕmenie.
 
Dôležitým bodom pre cestovanie je zdravotný stav vášho zvieratka. Dopredu si zistite, aké vyšetrenia a očkovania zvieratko musí mať, aby mohlo do danej destinácie cestovať. Všeobecne by zvieratá mali mať svoj pas a potvrdenie od veterinára. Venujte tiež pozornosť tomu, či má vás chlpáč platný čip alebo tetovanie!  Čo sa týka očkovania, určite by malo byť očkované proti besnote, ďalšie očkovanie závisí na požiadavkách danej krajiny. O vyšetreniach je vždy treba mať potvrdenie, aby ste mali čím dokladovať, že váš miláčik potrebné vyšetrenia absolvoval.
 
U leteckého dopravcu si potom zistite, aká je výška poplatku za prepravu zvieratka a ako funguje odbavenie so zvieraťom - na pražskom letisku sa to napríklad vykonáva pri prepážke Veľká batožina.
 
Zvláštne podmienky sa ešte vzťahujú na prepravu mláďat a odlišne vyzerá aj cesta asistenčných, či policajných a záchranárskych psov - tí cestujú na palube a väčšinou bez poplatku.
 
 

Žiadosť o kompenzáciu on-line

Kompenzácie za zrušenie a meškanie letu!