Môže letecký dopravca zmeniť cestovnú triedu?

Väčšina cestujúcich, ktorí využívajú na prepravu leteckú dopravu, využíva ekonomickú triedu, avšak leteckí dopravcovia rozlišujú celý rad tried podľa druhu tarify, ktorú si cestujúci kupuje. Ten po nákupe okrem letenky dostane informácie o tarifných podmienkach, možnostiach a obmedzeniach, ktoré sa viažu k zakúpenej tarife. Na palube lietadla potom existujú tri základné cestovné triedy - ekonomická, business a prvá trieda (niektorí dopravcovia ponúkajú aj "niečo medzi" - napr. Air France Premium Economy). Každá cestovná trieda sa samozrejme líši poskytovanými službami ako na palube, tak aj mimo nej (ide o súvisiace služby ako je napríklad prednostné odbavenie, či možnosť vyššej váhy batožiny). Podoby jednotlivých tried sa u rôznych aeroliniek líšia. To, akou triedou poletíte, volíte pri samotnom nákupe letenky a informáciu o triede nájdete v tarifných podmienkach na letenke i palubnej vstupenke, kde je najčastejšie v kolónke označená "Class".
 
Pri cestovaní sa vám môže stať, že dopravca z rôznych dôvodov zmení vašu triedu a jednoducho vás posadí do inej, než kde máte podľa letenky sedieť. V prípade, že je to ten lepší prípad, kedy si polepšíte a dopravca vás posadí do vyššej triedy, nesmie podľa Nariadenia 261/2004 požadovať žiaden dodatočný doplatok. Naopak pokiaľ dôjde k zníženiu cestovnej triedy, napríklad keď z prvej triedy "spadnete" do triedy business, alebo dokonca ekonomickej, musí vám dopravca do 7 dní vyplatiť 30 - 75 % ceny príslušného úseku letu, kde ste takto cestovali. V prípadoch, kedy ide o let do vzdialenosti 1 500 km je to 30 %. Ak letíte v rámci EÚ nad 1 500 km, či ide o vzdialenosť od 1 500 km do 3 500 km, dopravca by mal vyplatiť 50 % ceny príslušného úseku a dokonca 75% ceny príslušného letového úseku náleží cestujúcim, ktorí leteli do vzdialenosti nad 3 500 km! Výška prípadnej finančnej kompenzácie za zrušenie alebo oneskorenie letu je ale pre všetky triedy rovnaká!
 
A ako teda vyzerajú jednotlivé cestovné triedy? Tou najpoužívanejšou je bezpochyby ekonomická, alebo tiež turistická trieda. Letenky do tejto triedy sú najlacnejšie, niekomu ale nemusí vyhovovať veľkosť priestoru na nohy. Cestujúci v ekonomickej triede môžu dostať aj občerstvenie, najčastejšie pri dlhších letoch, ale nie je  neobvyklé, ak počas letu občerstvenie nie je, alebo sa platí zvlášť (predovšetkým u nízkonákladových letov). Niektoré letecké spoločnosti majú naviac prémiovú ekonomickú triedu, ktorá je v oddelenej kabíne, poskytuje viac priestoru na nohy a niekedy aj lepšie občerstvenie, samozrejme však rátajte s vyššou cenou, než za bežnú ekonomickú triedu.
 
Business trieda ponúka veľké polohovateľné sedadlá a väčšie rozostupy medzi nimi, teda viac priestoru aj pre dlhé nohy. Občerstvenie má lepšiu úroveň,  niekedy dokonca dostanete aj welcome drink. Lepšie služby máte aj na letisku - okrem možnosti využitia letiskových salónikov je to tiež prioritné odbavenie, prednostný nástup do lietadla a výstup z neho,  prednostné vyloženie batožiny, či prednostný prechod  colnou kontrolou.
 
Prvá trieda ponúka pochopiteľne ten najväčší luxus. Pokiaľ si teda chcete dopriať naozaj skvelý zážitok v oblakoch, let prvou triedou je dobrý nápad! Samozrejme je logicky najdrahší a neponúkajú ho všetky spoločnosti. Ak však aerolinka disponuje prvou triedou, pripravte sa na sedadlá, alebo dokonca postele so zástenou pre maximálne súkromie, prvotriedne jedlo a alkohol. Na letiskách potom čakanie spríjemnia súkromné salóniky, kde môžu byť izby na odpočinok, masáže a dokonca i kuchár, ktorý cestujúcim pripraví čerstvé jedlo!
 

Žiadosť o kompenzáciu on-line

Kompenzácie za zrušenie a meškanie letu!