Európska komisia chce pomôcť rozbehnúť cestovný ruch!

Európska komisia chce pomôcť rozbehnúť cestovný ruch!

Európska komisia prišla s balíčkom pokynov a odporúčaní, ktoré majú za úlohu znovu obnoviť cestovný ruch a znovu nakopnúť podniky pôsobiace v cestovnom ruchu, ktoré boli značne zasiahnuté reštriktívnymi vládnymi opatreniami, ktoré zabránili voľnému pohybu osôb a cestovanie do zahraničia úplne zamrazilo!

Jedným z hlavných cieľov komisie je zabezpečiť, aby sa ľudia nebáli cestovať do zahraničia - ako na dovolenku, za rodinou či priateľmi alebo na obchodné stretnutia.

Európska komisia chce v prvom rade obnoviť slobodne sa pohybovať a cestovať a taktiež zrušiť kontroly na vnútorných hraniciach pri zachovaní bezpečnosti. Toto v prvej fáze sa členské štáty, v ktorých je epidemiologická situácia na dostatočne podobnej úrovni. Teraz už sú otvorené hranice s Nemeckom, Rakúskom a Slovenskom.

Ďalej obnoviť všetky dopravné služby naprieč celou EÚ, kedy prioritou bude samozrejme ochrana zdravia pracovníkov dopravy a cestujúcich. V pokynoch Európskej komisie sú priamo popísané všeobecné zásady pre všetky druhy dopravy, ide napríklad o ochranné rúška, obmedzenie kontaktu cestujúcich a pracovníkov, zabezpečenie vhodných rozostupov - s tým už niektoré letecké spoločnosti počítajú a chcú napríklad nechať voľná prostredné sedadlá, merať teplotu cestujúcim pred vstupom do lietadla a podobne.

Tretie obnovenie sa týka obnovenia služieb cestovného ruchu bezpečným spôsobom, to spočíva hlavne v bezpečnom pobývaní klientov na hoteloch a ďalších ubytovacích zariadeniach a občerstvovacích zariadeniach.

Rovnako chcú členské štáty EÚ zabezpečiť cezhraničnú interoperabilitu aplikácií pre vysledovania kontaktov. To znamená, že cestujúci bude upozornený na to, že sa stretol s osobou nakazenou koronavírusom.

Európska komisia chce podporiť aj cestovný ruch vo vnútri štátov, a preto bude v spolupráci s členskými štátmi podporovať sponzorské poukazy na návštevu obľúbených miest a destinácií. Napríklad s touto iniciatívou prišlo mesto Karlove Vary, kde si už bude čoskoro možné zakúpiť pobyty s výraznou zľavou.

Pevne veríme, že to najhoršie máme za sebou a lietadlá sa vrátia späť na oblohu! :-)

 

Žiadosť o kompenzáciu on-line

Kompenzácie za zrušenie a meškanie letu!