Odmrazenie lietadiel

Odmrazenie lietadiel

Zimné obdobie už pomaly klope na dvere a s ním prichádza aj strašiak v podobe namrznutých okien áut a ranného škrabania. Ako je to ale s námrazou pri dopravných lietadlách? Tu škrabka nestačí!

Ak teplota klesne pod 3 stupne Celzia, je potrebné, aby sa dala do pozoru špeciálna letisková technika slúžiaca na odmrazenie lietadiel. Inovať, námraza, sneh alebo ľad sú pre lietadlo a potom aj samotný let dosť nebezpečné. Dokážu totiž ovplyvniť aerodynamické vlastnosti lietadla a ohroziť tak bezpečnosť letu. Námrazu na lietadlách neovplyvňuje iba teplota vzduchu, ale aj faktory ako vlhkosť a hustota vzduchu.

Existujú dve odmrazovacie techniky

Odmrazovanie zahŕňa dve odmrazovacie techniky - tzv. De-icyng a anti-icying. De-icyng má za úlohu z lietadla odstrániť námrazu, sneh alebo ľad, zatiaľ čo anti-icyng je prevencia pred vznikom námrazy. U de-icyingu sa používajú kvapaliny, ktoré majú za úlohu "rozpustiť" námrazu, aby bolo lietadlo schopné bezpečne uskutočniť let. Používa sa k tomu kvapalina na báze glykolu riedená vodou, ktorá presahuje teplotu 80 stupňov Celzia. Potom prichádza na rad anti-icyngová kvapalina. Tá vytvorí na povrchu krídla film, ktorý má za úlohu zabrániť ďalšej námraze. O odmrazovanie sa stará špeciálna letiskové technika, z ktorej strieka kvapalina priamo na lietadlo a vykonáva sa na odmrazovacej ploche.

O tom, či bude lietadlo odmrazené pred štartom, rozhoduje kapitán lietadla. Problém však prichádza vtedy, keď lietadlo síce včas opustí miesto nástupu cestujúcich, no čaká v rade na odmrazenie. Odmrazovací proces jedného lietadla trvá zhruba 5-7 minút, preto keď sa vytvorí rad na odmrazenie, môže to zapríčiniť meškanie lietadla. Toto oneskorenie môže cestujúcemu spôsobiť problém stihnúť nadväzný spoj. Každé letisko má totiž stanovenú minimálnu dobu potrebnú na prestup medzi jednotlivými letmi. Napríklad najnižší minimálny čas stanovený na prestup je na letisku vo Viedni, kde je to len 25 minút. Tento čas je šibeničný aj v prípade, keď lietadlo priletí včas, a ak naozaj dôjde k čakaniu na odmrazenie, tak sa čas na prestup ešte výrazne skráti a stihnúť ďalší spoj je skrátka nemožné. Ak teda nemáte v príručnej batožine zbalené sedemmíľové čížmy! :-)

V prípade, že sa naozaj stane, že nestihnete prestúpiť na ďalší let z dôvodu meškania, ktoré vzniklo čakaním na odmrazenie, je táto situácia z hľadiska nároku na kompenzáciu posudzovaná individuálne. Pre overenie Vášho prípadu kontaktujte Click2Claim.

 

Žiadosť o kompenzáciu on-line

Kompenzácie za zrušenie a meškanie letu!