Vízové a tranzitné povinnosti cestujúcich

Vízové a tranzitné povinnosti cestujúcich

Zakúpili ste si letenku do Kanady, Spojených štátov amerických, Tunisu, Egypta alebo Ruska a myslíte si, že Vám pre hladké odbavenie na letisku a vstup do týchto krajín stačí len letenka a cestovný pas? Omyl!

Ak cestujete do krajín Schengenského priestoru, teda do krajín Európskej únie, stačí Vám len letenka a občiansky preukaz alebo cestovný pas, neakceptuje sa vodičský preukaz alebo u cudzincov povolenie na pobyt. Škandinávske štáty podporujú takzvaný self-check-in, kde je možné sa nechať odbaviť aj na vodičský preukaz, z Bratislavy je ale možné cestujúceho pustiť do lietadla len s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom.

Konečne sa však dostávame k jadru veci a tým sú povinné víza do tretích krajín, teda do krajín mimo EÚ. Každý cestujúci je povinný si overiť vízovú povinnosť pred cestou do danej krajiny. Všetky tieto informácie poskytuje Ministerstvo zahraničných vecí SR. Každé vízum sa líši podľa dĺžky aj účelu pobytu v danom štáte.

Ak sa teda na zimu chystáte ohriať do preslneného Egypta či Tunisu a nepôjdete s cestovnou kanceláriou, potrebujete vízum. Víza získate na ambasáde danej krajiny a ďalšou podmienkou bezproblémového vstupu do krajiny je cestovný pas platný ešte 6 mesiacov po vstupe do krajiny.

Čo sú to tranzitné víza?

Tranzitné vízum oprávňuje cestujúcim pohybovať sa v tranzitnom priestore a vyčkať na ďalší let. Pred zavedením eTA, čo je elektronické cestovné povolenie do Kanady, bolo nutné mať pri prestupe v Kanade tranzitné vízum. eTA bola zavedená v auguste 2015 a do tejto doby bol cestujúci, ktorý letel napríklad Praha-Frankfurt-Toronto-New York, povinný mať na prestup v Kanade tranzitné vízum. Ak dnes poletíte do USA cez Kanadu, potrebujete mať eTA a tiež vízum alebo ESTU (cestovné povolenie do USA) do Spojených štátov amerických. Tranzitné víza ale naďalej platia, ak budete prestupovať napríklad v Minsku, tieto víza majú určené časové obmedzenie - spravidla platí 24 hodín.

 

Žiadosť o kompenzáciu on-line

Kompenzácie za zrušenie a meškanie letu!