Priamou linkou do Ruska a meškanie letu

Priamou linkou do Ruska a meškanie letu
Rusko je krajina  mnohých naj, nakoniec je to najväčšia krajina na svete.  Hoci nejde o typickú dovolenkovú destináciu, rozhodne má cestovateľom čo ponúknuť.  Návštevníci môžu obdivovať historické pamiatky Petrohradu alebo Moskvy, zavítať na slávny ruský balet, navštíviť  Bajkal – najhlbšie jazero na svete, či prejsť Transsibírsku magistrálu, najdlhšiu železničnú trať na svete. Pri ceste do Ruska môžete využiť priame linky z Viedne či z Prahy a to hneď do niekoľkých miest, pričom môžete letieť ako s ruskou spoločnosťou Aeroflot, tak aj s ďalšími dopravcami.

Letisko v Moskve

Moskva má  hneď štyri letiská a priamym letom sa do ruskej metropoly dostanete zhruba za 3 hodiny. Vôbec tým najväčším letiskom v zemi je Moskva Domodedovo, kam lietajú ako lety medzinárodné, tak aj tie vnútroštátne. Napriek tomu, že sa jedná o najväčšie letisko, má len jediný terminál,  čo spôsobuje často jeho preplnenosť a dlhé rady čakajúcich. Lepšia situácia je na Letisku Moskva Šeremetevo. Toto je sídlom ruskej spoločnosti Aeroflot a zároveň ide o letisko, kam prilietava najviac letov z Európy. Letisko má 4 terminály, medzi tromi z nich je možné pohybovať sa pešky a na štvrtý jazdí automatický vláčik. Na zostávajúce dve moskovská letiská, RamenskojeŽukovskij a najmenšie letisko Moskva Vnukovo už toľko liniek nelietava.

Ostatné letiská

Priame linky z Viedne a Prahy lietajú tiež do Petrohradu. Letisko v Petrohrade Pulkovo je tretím najväčším ruským letiskom. Ďalej sa priamym spojom z Prahy dostanete aj do Rostova na Done, Kazane, Jekaterinburgu, Samary, či na najväčšie sibírske letisko Novosibirsk Tolmachevo.

Meškanie letu

Ak dôjde vinou dopravcu k zrušeniu alebo meškaniu letu, kvôli ktorému cestujúci dorazí do cieľa minimálne o 3 hodiny neskôr, má nárok na finančnú kompenzáciu. Podmienky pre jej získanie upravuje Nariadenie č. EÚ 261/2004. Toto okrem iného ďalej upresňuje, že odškodnenie by mal získať cestujúci, ktorý buď cestoval z letiska na území EÚ, alebo s  leteckou spoločnosťou, ktorá v EÚ sídli. Pri cestách do Ruska to teda znamená, že pri problémoch s  letom z EÚ má cestujúci nárok na kompenzáciu, nech letí s akýmkoľvek dopravcom. Naopak u letov z Ruska späť je pre získanie odškodnenia dôležité, aby ste cestovali so spoločnosťou, ktorá v EÚ sídli – kompenzáciu teda dostanete pri lete s ČSA, pri ceste s Aeroflotom nie.

Výška finančnej kompenzácie

Výška finančnej kompenzácie pre cestujúceho sa odvíja od letovej vzdialenosti. Vzhľadom k rozľahlosti Ruska teda záleží na tom, kam konkrétne cestujete. Odškodnenie vo výške 250 € je určené pri cestách do 1 500 km, čo je napríklad cesta do Petrohradu. Kompenzácia 400 € je pri letoch dlhých 1 500 – 3 500 km, čo je napríklad cesta do Moskvy. Ak ide o let viac ako 3 500 km, čo je vzdialenosť Novosibírska, dostane pasažier dokonca 600 €.
 

Žiadosť o kompenzáciu on-line

Kompenzácie za zrušenie a meškanie letu!