Typy leteckých dopravcov

Typy leteckých dopravcov

Ak sa chystáte letieť lietadlom, máte možnosť si vo väčšine prípadoch vybrať leteckú spoločnosť. Letecké spoločnosti sa v dnešnej dobe primárne rozdeľujú do dvoch skupín.  Stretnúť sa teda môžete s klasickou leteckou spoločnosťou alebo nízkonákladovou leteckou spoločnosťou, každá skupina má svoje výhody a nevýhody.

Klasická čiže tradičná, či tiež sieťový dopravca

Klasický dopravca ponúka cestujúcim tvz.  full service (plný servis služieb).  To spočíva v občerstvení zdarma na palube, pohodlnejšieho sedenia, väčšieho priestoru, zapísanej batožiny a ďalších výhod v cene letenky.

Klasickí dopravcovia operujú na medzinárodných linkách, lety na dlhých tratiach a prevádzkujú linky s prípojnými letmi.  Majú dohody s ďalšími dopravcami a vzájomne si obsadzujú kapacitu lietadiel.  Väčšinou majú veľký lietadlový park s rôznymi typmi lietadiel a rozdielnou kapacitou sedadiel, využívajú hlavne veľké letiská v prevádzkových špičkách.  Na linkách sieťových dopravcov sa môžete stretnúť ako s ekonomickou triedou, tak s triedou business alebo niektorí dopravcovia svojim cestujúcim ponúkajú i možnosť prvej triedy.  Cena letenky býva vyššia ako u nízkonákladového dopravcu, ale cestujúci môže na základe rôznych programov zbierať body za preletené míle a čerpať rôzne výhody.  Rovnako predajný servis je širší - letenky možno zakúpiť nielen u samotného dopravcu, ale tiež u školených agentov, a využívať nadväzné spojenie letov rôznych dopravcov.

Nízkonákladová letecká spoločnosť - low cost

Nízkonákladový dopravca ponúka lacnejšie letenky výmenou za nižšiu kvalitu služieb počas letu.  Nečakajte teda, že v cene letenky je zahrnuté občerstvenie na palube, výber sedadla alebo odbavenú batožinu.  V cene letenky je zahrnutá iba príručná batožina, ktorá navyše musí mať isté rozmery a váhu v závislosti od podmienok dopravcu.  Pri nadváhe či prekročení rozmerov sa platia leteckému dopravcovi poplatky.  Ak si chce cestujúci nechať odbaviť batožinu, može to zakúpiť ako doplnkovú službu k letenke.  Predaj leteniek sa uskutočňuje len cez internetové portály či vlastné stránky dopravcu a predávajú iba lety vo vlastnej sieti.  Trvalo sa sústreďujú na znižovanie nákladov, a preto využívajú menšie vedľajšie letíská.  Snažía sa, aby odbavenie cestujúcich a lietadiel trvalo čo najkratšie.  Títo dopravcovia sa sústreďujú na pravidelnú prepravu na krátke a stredné vzdialenosti a snažia sa využívať čas mimo prevádzkovej špičky.

Niektoré letecké spoločnosti prevádzkujú tiež charterové lety.  Charterový let - je nepravidelný let, teda let na objednávku.Typickým príkladom charteru je prenájom kapacity lietadla cestovnou kanceláriou, ktorá ho realizuje pre svojich klientov.  Chartery majú často sezónny charakter a jedná sa o lety do dovolenkových destinácií.

 

Žiadosť o kompenzáciu on-line

Kompenzácie za zrušenie a meškanie letu!