Zakázané predmety v príručnej batožine

Zakázané predmety v príručnej batožine

Ste milovníci tabaku a neviete, či si môžete vziať so sebou na palubu zapaľovač či zápalky? Alebo letíte na víkend iba s príručnou batožinou a potrebujete si so sebou zbaliť kozmetické prípravky? „Pozrieme na zúbok" predmetom, ktoré si so sebou môžete bez problémov vziať na palubu a ktoré predmety treba uložiť do zapísanej batožiny.

Zakázané predmety v príručnej aj odbavenej batožine

Ako iste každý z vás vie, úplne vylúčené z prepravy sú predmety ako zbrane, munícia, výbušniny, nože, horľaviny a ďalšie nebezpečné predmety.

Príručná batožina

Ostré predmety do príručného batožinu nepatria. Povolené sú však nožnice a pilníky, ktorých ostrie neprekročí viac ako 6 cm, takisto si so sebou na palubu môžete vziať jednorazový holiaci strojček s ochrannou plastovou krytkou. Povolená je tiež krabička zápaliek či jeden zapaľovač na osobu.

Aké tekutiny či drogériu je možné si vziať so sebou na palubu?

Na každom letisku v EÚ je obmedzené množstvo prepravovaných tekutín, aerosólov či gélov v príručnej batožine. Toto obmedzenie platí pre všetkých cestujúcich, ktorí odlietajú z niektorého letiska EÚ alebo prestupujú na nadväzný let na letisku v EÚ. Obmedzenie sa teda týka prepravy tekutín v príručnej batožine, keď maximálny objem jedného balenia môže dosahovať 100 mililitrov. Jednotlivé balenia musia byť uložené v priehľadnom uzatvárateľnom plastovom vrecku.  Maximálny objem tohto vrecka je 1 liter a rozmery 20x20 cm. Je dobré mať na pamäti to, že vždy rozhoduje písaný objem fľaše, nie ten skutočný. Do tekutín sa radia okrem iného napríklad zubné pasty, make-up, odličovacie či opaľovacie prípravky, ale tiež gélové, tuhé deodoranty alebo aerosólový dezodorant. Obmedzenie 100 ml sa nevzťahuje na tekutiny zakúpené v bezcolnej zóne.

Kde prepravovať čokoľvek čo obsahuje batériu?

Lítiové batérie, klasické akumulátory určené pre napájanie mobilných telefónov, tabletov, notebooku či fotoaparátov alebo power banky je možné prevážať len v príručnej batožine.

Je možné mať vlastné jedlo na palube?

V rámci európskych letísk nie je problém s prepravou potravín. Ak sa ale chystáte do Spojených štátov amerických, mali by ste byť na pozore. Do Spojených štátov amerických je prísny zákaz dovozu ovocia a zeleniny, semien alebo výrobkov živočíšneho pôvodu.

Pred cestou teda odporúčame zistiť si informácie o dovezených potravinách alebo predmetoch na oficiálnych stránkach každej krajiny.

 

Žiadosť o kompenzáciu on-line

Kompenzácie za zrušenie a meškanie letu!